[Tuning]Když za Plzní kdosi spustil padání „takový tý bílý srandy z nebe“, začal náš úsměv na tvářích ochabovat. A nezměnilo se to ani okamžikem, kdy jsme potkali první cestářská auta, protože jak na potvoru shrnovala čísla sněhu v 
protisměru. Situace byla stejně zoufalá i za hranicemi, ale to platilo jen pro prvních pár desítek kilometrů. Naneštěstí pak nastala ohraná klasika. Využít prázdných (a už upravených) dálnic, zapnout tempomat, pustit si příjemné audio nebo video a střídat se v rozumných intervalech za volantem. Rázem se z ničeho nic ráno objevíte v podzemních garážích essenského výstaviště. Následuje krátká akreditace a pak už jen zapnout foťák a fotit, fotit a zase jen fotit.

Chcete vědět, jestli stojí Essen za návštěvu? No tak pokud vám nic nebrání, rovnou sedejte do auta a okamžitě vyrazte směr Deutschland! Pokud vám něco brání, tak se na to vykašlete a jeďte taky. Na výstavišti na vás totiž čeká na 565 vystavovatelů a něco kolem tisícovky automobilů! Zkrátka a dobře jsou všechny haly nacpané k 
prasknutí, hostesky rozdávají úsměvy naprosto svévolně a když je slušně poprosíte, tak vám předvedou takové ty pohledy a pózy, o jakých se vám maximálně tak zdálo, ale v životě byste nečekali, že se sny změní v realitu. Zkrátka pokušení na každém kroku, co vám mám povídat…

Mimo pěkných těl ale stojí za zmínku taky jiné výstavní kousky. Teď tedy myslím ty plechové ;-) Sérioví
úpravci zvučných jmen jako AC Schnitzer, Brabus, Hamann, TechArt zaručeně ohromí, ale neméně zajímavé vozy dovezly i jiné firmy a malovýrobci. Další sorta zajímavých aut byla k vidění na různých stáncích výrobců příslušenství, kde fungovala jako lákadla. Pokud dáváte přednost nostalgii, tak si na své zaručeně přijdete v hale plné veteránů, oldtimerů a youngtimerů. Sběratelé, maniaci a pošuci se zas zcela jistě vyblbnou na bleším trhu, který letos nabízí opět zajímavé věci. Potřebujete-li nějaké ty tuningové díly koupit, pak si na své přijdete téměř ve všech halách. Jak by se vám například líbil Alien svařený z různých železných profilů, ložisek a koleček?

No a v přízemí na návštěvníky čeká směsice všeho ostatního. Lowridery, které si čas od času před zraky přihlížejících zakřepčí, nebo výběr z německé tuningové scény. Například celkem zajímavý VW Bora s dvakrát přeplňovaným motorem, který dává 518 koní! Samozřejmě nechyběla ani výstava závodních traktorů, ale to už se zas vracím do úplně jiné haly na opačný konec výstaviště. Zkrátka je toho hodně, snad až příliš moc, než aby se to dalo popsat. To se musí prostě vidět.
Pod čarou
Asi nejvtipnější záležitostí letošního „essenu“ je výstava pětice domácích značek. Vlastně jen čtyř domácích a jedné levobočky z Čech :-) Audi, Ford, Opel, Volkswagen a Škoda. Audi dovezlo svůj koncept TT Clubsport, kterému sekundovaly těžce sportovně upravené modely. Jejich sportovní úpravy spočívaly v různě nalakovaných částech nárazníků či přímo celých spoilerů. No tuning až na půdu, o tom žádná. Ford to pojal ještě lépe. Na stánek dovezl nejvýkonnější modely v naprosto sériových kabátech. Pravda, aspoň si na nic nehrál a tuningové komunitě představil aspoň faceliftovanou řadu Focus včetně nejostřejšího ST. Opel na to šel od lesa a mezi přítomná vozidla zamíchal modely s doplňky od steinmetzu nebo jinak zamaskované modely OPC. Volkswagen se nás zas marně snažil dostat do kolen svými „speciálními“ edicemi „R", které mimo bílé barvy z řady stejně nijak nevyčnívají. Jenže škodovka vytáhla trumf, na který neměl ani jeden z výše jmenovaných hráčů. Odvážil bych se tvrdit, že ani všichni dohromady by ji nepřekonali. Naprosto brutálním způsobem vrhla na trh úpravců náboj těžkého kalibru v podobě Škoda Fabia Combi druhé generace. Mezi všemi těmi X-set-koňovými vozy způsobil její výkonný motor HTP doslova pozdvižení a kolemjdoucí jen těžko skrývali své pobavení. A kdo neměl dost, mohl se opětovně zachechtat u modelu Fóbia-mini-racing-cooper-street-V6-killer, nebo-li Fabie s bílou střechou. Podtrženo a sečteno, letošní Essen Motorshow 2007 prostě stojí a stál za to!
Náročný prázdninový program soutěže Tuning Cup měl své zakončení na Mimoňských válkách s pořadovým číslem X. V letošním roce poslední „obyčejné“ kolo Tuning Cupu mělo nejvyšší koeficient 3 a tak se dalo
očekávat, že se mnoho soutěžících na poslední chvíli bude snažit získat chybějící body a také splnit další podmínky potřebné pro kvalifikaci do Velkého finále. Důkazem toho budiž celkem 85 vozů v soutěži.

Kromě samotného hodnocení se opět konalo komentované představování soutěžních vozů, jehož atmosféru skvěle dokreslovala krásná děvčata. Nepřehlédnutelné bylo také zázemí EA Games, kde jste si mohli zahrát např. zbrusu nové Need For Speed Carbon nebo další gamesky z dílen Electronic Arts.

Jak ale probíhala vlastní soutěž? Obvykle se při shrnutí věnujeme těm nejvíce obsazeným kategoriím, ale dnes uděláme vyjímku. Zaměříme se hlavně na ty, které
dosud tolik prostoru nedostávaly. Jednou z takových kategoríí je určitě i Other Scene. Zde se vítězem zaslouženě stal Jan Odehnal s Mercedesem Benz SL 320. Pozornost budili ale i jiní. Při představování na plachtě všem ukázal svaly svého Chevroletu Camaro Václav Hejda (2. místo) a přehlédnout se určitě nedal ani Cadillac Escalade EX (3. místo).

Pěkná konkurence sedmi vozů se sešla Ford Scene. Záda všem ukázala stálice našich tuningových srazů v podání Ladislava Šímy (Ford Mondeo).
Na Arnošta Velínského (Ford Sierra) tak čekal pohár za 2. místo a na bronzovém stupínku se umístil nováček Petr Čmuchal s vymazleným Escortem RS. Ve France Scene se po delší době opět ukázal Darek Haumer s Peugeotem 307 CC a hned z toho bylo vítězství. Pohár za druhé místo si ve velké konkurenci odvezl Pavel Krejčí (Peugeot 206) a třetí skončil Milan Paštyka s Peugeotem 205.

Závěrem se ještě podíváme do Asie. V Japan & Asia Scene v letošním roce dominuje jeden člověk – a tím je David Bielik (Nissan 100 NX). S malou, ale za to pekelně řvoucí Mazdou 121
mu zdatně sekunduje René Landsinger. Třetí místo tentokrát patřilo Karlu Tůmovi a jeho Hyundai Elisa. A jak to dopadlo v Honda Scene? Druhou polovinu sezóny jasně opanoval Josef Šušota (Honda Integra Type-R) a nejinak tomu bylo i Mimoni. Druhé místo putovalo na Moravu a do sbírky svých cenných úspěchů ho určitě zařadí Pavel Kočenda (Honda Civic). Třetí místo stejně jako v Týnci obsadil Miloš Suchý s krásnou Hondou CRX.

Teď už je před námi jen Velké
finále soutěží Tuning Cup a dB Drag, které proběhne ve dnech 30. 9. – 1. 10. na Výstavišti Země živitelka v Českých Budějovicích. Sem se probojovalo celkem 51 soutěžících, ale teoretickou naději má ještě pár z vás. Podle kapacity hal mohou být pozváni i ti, kteří se umístili na průběžném sedmém až desátém místě, musí ale mít splněnu podmínku účasti na 4 srazech, kde soutěž Tuning Cup proběhla. Tito soutěžící budou včas informováni. Pro všechny ostatní příznivce tuningu je připraven tuningový sraz ve stylu Pávova.